MEME BÜYÜTME AMELİYATI


Meme Büyütme Ameliyatı iyi ellerde yapıldığında estetik cerrahinin en yüz güldürücü ameliyatlarından biridir. Dr. Gürcan Aslan Meme büyütme ameliyatlarında silikon meme protezini, genelde dual plan dediğimiz çoğu kas altı ve bir kısmı da yumuşak doku altına gelecek şekilde uygulamaktadır. Meme büyütmede kullanılan protezler genel olarak damla yada yuvarlak şekilde olmaktadır. Protezin şekline mutlaka doktorunla beraber karar veriniz.

 

Meme büyütme ameliyatı nedir?
Meme Büyütme Ameliyatı meme dokusu altına (submamariyan) ya da göğüs kası altına(subpectoral) silikon meme protezi konulmasından ibarettir. Silikon doğası itibarıyla vücutla en barışık maddelerden biridir. Meme büyütme ameliyatıyla meme büyüklüğü, şekil ve simetrisi ideal hale getirilir.

Meme büyütme ameliyatında nasıl kesi yapılır?
Meme Büyütme ameliyatında kesi (insizyon) çeşitli bölgelerden yapılabilir. Bu bölgeler:
1- Meme altı kıvrımı
2- Meme başı çevresindeki kahverengi alan (areola)
3-Koltuk altı (aksiller)

Meme Protezi boyutu için seçenekler nelerdir?
Meme büyütme ameliyatında memenin nihai boyutuna estetik cerrah ve hasta beraber karar vermelidir. Meme protezi büyüklüğü hastanın göğüs yapısı, mevcut memesinin büyüklüğü gibi değişkenler ele alınarak belirlenmelidir. Sutyen içine konulacak meme protezi örnekleri hastaya ameliyat sonrasında oluşacak meme büyüklüğü ile ilgili bir fikir verebilir.

Meme büyütme ameliyatı ne kadar sürer?
Estetik meme büyütme ameliyatı 1 saat civarında sürmektedir.

 

Meme büyütme ameliyatı iz bırakır mı? Kalan izler rahatsızlık vericimidir?
Meme büyütme ameliyatı sonrasında yara izleri görünür ve pembe olacaktır. Birkaç ay sonunda, bu izler genellikle cilt rengini alacak ve belli belirsiz hale gelecektir. Görünür yara izini (skar) önlemek için Estetik ve Plastik Cerrahi Uzmanları yara izlerini gizleyecek yerlerden kesi yaparlar. (Örneğin; meme altı, koltuk altı, meme başı çevresi)

Meme büyütme ameliyatı yan etkileri nelerdir?
Memelerde şişlik (ödem) ve geçici ağrı olabilir.

İşe ne zaman dönebilirim?
Genellikle kişi Meme büyütme ameliyatından 3-5 gün sonra gündelik aktivitelerini yapmaya başlar. Ağır aktiviteler 2-3 hafta kadar kişiyi zorlayacaktır.

Kapsül Kontraktürü Nedir?
Sık görülmemekle birlikte meme büyütme ameliyatlarından sonra ortaya çıkabilen bir durumdur. Konulan meme protezinin çevresinin vücut tarafından sıkı sıkıya bir nedbe dokusu ile sarılmasıyla ortaya çıkar. Genellikle kas altına konulan meme protezlerinde daha az görülür. Çok nadiren de olsa meme protezinin değiştirilmesi gerekebilir.

Meme protezi meme kanserine yol açar mı?
Yapılan araştırmalar da bu yönde bir bulguya rastlanmamış, meme kanseri olasılığı bakımından meme büyütme ameliyatı sonrasında meme protezi konulan hastalar ile normal kadın popülasyonu arasında bir fark olmadığı görülmüştür.