BOTOKS

Botoks (botox) estetik cerrahide genellikle alın kırışıklıkları, kaş çatma çizgileri, göz çevresi kırışıklıklar (kazayağı), boyun çizgileri, dudaklardaki aşağı doğru üzgün ifadeyi ortadan kaldırmak için kullanılır. Etki etmesi için belli noktalara enjeksiyon yapılır. Botoks aslında aynen traş bıçağı genel ismi olarak kullandığımız jilet gibi özel firmanın ürettiği botilinum toksini isimli bakteri toksininin firma ismidir. Başka isimlerle anılan benzerleri de vardır.

Bilimsel çalışmalar Botoks (Botilinum toksin)un boyun ve göz kas spazmları, migren baş ağrısı, aşırı terlemede etkili olduğunu göstermiştir

Botoks (Botilinum toksin) yaptırmak ne kadar sürer?
5-10 dakika. Terleme için yapılıyorsa daha uzun sürebilir.

Botoks (Botilinum toksin) yan etkileri nelerdir? 
Botoks (Botilinum toksin)  enjekte edildiği yere bağlı olarak geçici baş ağrısı (tezat olarak migren ve baş ağrısı tedavisinde de yaygın kullanılır), solunum yolu enfeksiyonları, grip benzeri belirtiler, mahzun göz kapakları ve bulantı oluşturabilir. Enjeksiyon yerinde morarma olabilir. Tüm yan etkiler geçicidir.

Botoks (Botilinum toksin) etkisi ne kadar sürer?
Botoks (Botilinum toksin)  enjeksiyonlarının etkisi 2-5 gün içinde ortaya çıkar 6-8 ay kadar sürebilir.

 

Botoks (Botilinum toksin) enjeksiyonları ağrılımıdır?
Hastalar genellikle böcek ısırığına benzer bir rahatsızlık tarif eder, saniyeler içinde bu rahatsızlık geçer.

Botoks (Botilinum toksin) enjeksiyonlarını devam eden seanslarda yaptırmazsam kırışıklıklarım daha kötü olur mu?
Böyle bir durum söz konusu değildir, kırışıklıklar normal yaşlanma süreci içerisinde ilerleyecektir.Botoks (Botilinum toksin) enjeksiyonları sonrasında yüz ifadem doğal olacak mı?
Botoks (Botilinum toksin) enjeksiyonları sonrasında ehil ellerde yapıldığı takdirde yüz ifadenizde donuk bir görünüm ortaya çıkmaz. Bunu için yüz anatomisini bilen doktorlar tercih edilmelidir.