SIKÇA SORULAN SORULAR (SSS)


  • Meme büyütme ameliyatı olmayı düşünen genç bir kızım. Kararımda yardımcı olmak için bana neler söyleyebilirsiniz?
  • Yıllardır küçük göğüslerimden dolayı mutsuzum ve meme büyütme ameliyatı olmak istiyorum ama aynı zamanda sağlığım da bozulmasın istiyorum. Riskleri nelerdir?
  • Benim silikon jel meme protezimde sızıntı olabilir mi? Sızıntı varsa, nasıl anlarım, ne yapmalıyım?
  • Bazı sağlık sorunlarım var bunlara taktırdığım meme protezi neden olabilir mi?
  • Cohesive jel meme protezlerinin farkı nedir? Bu Gummy Bear benzeri protezler diğer silikon protezlerden daha güvenli midir?
  • Meme protezleri ile emzirmek güvenli midir?
  • Estetik Plastik cerrahım yeni koyulan meme protezlerim için masaj önerdi. Emin değilim doğru mu yapıyorum?
İstatistikler meme büyütme operasyonu olan kadınların çoğunun ortalama populasyondan daha zayıf olduklarını gösterir. Genç bir kız olarak bir süre beklerseniz belki normal kilonuza ulaşacak ve meme büyütme ameliyatına ihtiyaç duymayacaksınız. Ayrıca hiçbir ameliyatın komplikasyonsuz olmadığını bilmeniz gerekir. Ama unutmamak gerekir ki meme büyütme ameliyatı iyi ellerde yapılırsa estetik cerrahinin en yüz güldürücü ameliyatlarından biridir.
Meme büyütme ameliyatının elbette bazı riskleri vardır, ama riskleri bazı kadınlarda diğerlerine göre daha fazladır. Meme protezleri vücudunda aşağıdakilerden herhangi biri bulunan kadınlar için tavsiye edilmez:

• Vücutta herhangi bir aktif enfeksiyon

• Otoimmün hastalıklar (artrit, lupus ve skleroderma benzeri).

• Yara iyileşmesi veya kan pıhtılaşması ile ilgili hastalıklar

• Bağışıklık sisteminin zayıf olması(örneğin henüz immünsupresif tedavi alanlar gibi)

En yaygın problem kapsül kontraktürüdür (memede sertlik ve ağrıya neden olur) ve ek cerrahi girişime ihtiyaç vardır.

Silikon meme protezi rüptüre veya sızıntısı olup olmadığını anlamanın en iyi yolu, MRI çektirmektir. Çünkü bir mamogram her zaman yırtılma veya sızıntı tespit edemez, Bir ultrasonografi de yararlı olabilir ancak radyolog protez yırtılmaları ve sızıntıları tespit etme konusunda uzman olmalıdır. FDA bilim adamları, en az 10 yıl için protez taşıyan kadınlarda, bunlardan en az birinin genellikle sızıntı içerebileceğini buldu. Silikon jel meme protezleri sızdırsa da uzun süre belirti vermeyebilir. Ortaya çıkan belirtiler genelde meme şeklinin değişmesi, (meme küçülür ya da düzensiz hale gelir ) Bazen de sızıntı olduğunda eklem ağrısı ve kronik yorgunluk belirtileri ortaya çıkabilir.  Sızıntı olan silikon protezlerin çıkarılması çok deneyimli bir estetik plastik cerrah tarafından gerçekleştirilmelidir. Tüm protez ve sızıntılar temizlenmelidir. Daha sonra protez yenisi ile değiştirilebilir.
Silikon meme protezleri aşırı duyarlı kadınlarda eklem ağrıları, kronik yorgunluk, zihinsel karışıklık ve grip benzeri semptomlara neden olabilir. Aslında silikon "biyouyumlu" olarak kabul edilir ve çoğu insanda alerjik veya otoimmün bir tepki oluşturmaz (Sadece insanların küçük bir gurubunda oluşan arı sokmasına karşı alerjik bir tepki gibi). Artrit, MS, veya lupus gibi otoimmün hastalıkları olan kadınlar meme protezi için risk gurubu teşkil eder.
Biz Estetik Plastik cerrahlar, bazen bu cohesive protezlere "ayıcıklı jel şekerlere gönderme yaparak gummy bear protezler deriz.  " Bu yeni model jel protezler diğer birçok silikon jel protezlerden daha kalın olduğundan, yırtılma ya da sızıntı daha az muhtemeldir. Fakat uzun vadeli çalışmalar yapılmamış olduğundan, bu protezlerin daha güvenli olduğuna dair hiçbir kanıt yoktur.  Ayrıca günümüzde satılan tüm meme protezleri 20 yıl önceki meme protezlerinden daha az akışkan, jel içerir.  Cohesive jel protezler hala Amerika Birleşik Devletlerinde deneysel olarak kabul edilmektedir. FDA tarafından onaylanmış değildir. 
Pediatristler meme protezi bulunan kadınlarda sütün güvenli olduğuna inanmaktadırlar. Bunun doğru olup olmadığını bilmiyoruz, çünkü bu konuda çok az araştırma vardır. Genelde meme protezleri ile emzirmenin güvenli olduğu düşünülmektedir.
Çoğu Estetik Plastik cerrahın meme büyütme ameliyatı sonrası masaj önermelerine rağmen, masaj çeşitleri, ya da nasıl bir fark olduğu konusunda net bir araştırma -kanıt yoktur. Bununla birlikte, en iyisi ameliyatınızı yapan Estetik Cerrah ile görüşmenizdir. Doç. Dr. Gürcan Aslan da meme büyütme ameliyatı sonrası masaj önermektedir.