JİNEKOMASTİ (ERKETE MEME BÜYÜMESİ) AMELİYATI

Amacım jinekomastisi dolayısıyla utanan, T-shirt bile giyemeyen erkeklerin rahatlıkla istedikleri incelikte T-shirt ile dolaşmalarına yardımcı olmak ve kendilerine güvenlerini kazanmalarını sağlamaktır.

Gynecomastia (Jinekomasti) Yunanca’dan günümüze geçmiş medikal bir terimdir. Anlamı kadın benzeri memelerdir. Bu çeviri rahatsız ediciliğinden dolayı pek kullanılmaz. Ama jinekomasti oldukça sık görülür. Nerdeyse erkeklerin %40 ını etkiler.

Jinekomasti (Erkekte meme büyümesi) nedenleri nelerdir?

Jinekomasti, ilaca bağlı (yani steroidler, aşırı esrar ya da alkol kullanımı) olabilir. Propecia (saç dökülmesi için reçete edilen) gibi ilaçlar da Jinekomastiye neden olabilir. Bu ameliyat öncesinde bu maddelerin kullanımını sonlandırma tavsiye edilir.

Jinekomasti ameliyatı için minimum yaş şartı var mı?

Jinekomasti için asgari yaş şartı yoktur, ancak birçok cerrah, ergenlik (18-20 yaşında) tamamen bitene kadar beklemeyi tercih eder.

Jinekomasti ameliyatı için maksimum bir yaş sınırı var mıdır?

Jinekomasti için maksimum yaş sınırı yoktur, ancak ameliyat sırasında sağlığını tehlikeye atabilecek herhangi bir tıbbi koşul olan hastalar estetik cerrahlarını bu durumdan haberdar etmelidirler.

Hangi tıbbi koşullar Jinekomasti ameliyatını engeller?

Bu ameliyatın yapılmasını engelleyen koşullar çok nadirdir, ancak dikkat edilmesi gereken bazı ciddi tıbbi koşullar bulunmaktadır. Ciddi kalp hastalığı, malign hipertermi veya ciddi kanama bozuklukları dikkat edilmesi gereken nedenlerdir.

ameliyatında herhangi bir yara izi olacak mı?

Ameliyat genelde memenin koyu renkli kısmından (areola) girilerek meme dokusunun çıkarılmasıyla gerçekleşir burada genelde iz kalmaz. Dr. Gürcan Aslan jinekomasti cerrahisinde areoladan yapılan kesiyle girilip büyük dokuların çıkarıldığı kendi tasarladığı ameliyat yöntemini kullanmaktadır.

Eğer liposuction ile memedeki yağ dokusu alınacaksa bu ameliyatta sonuçta iz bırakmayan bir ameliyattır. Cerrah Hangi tekniği kullanırsa kullansın, sonrasında yara izi az veya çok olmaktadır. Ancak 6 ay ile bir yıl içinde izleri normal ciltten ayırt etmek pek mümkün olmaz.

Islak ve ultrasonik liposuction diye iki tür olduğunu öğrendim. Biri diğerinden daha mı iyidir?

Islak teknik, liposuction için altın standarttır. Temelde, cerrah, kanamayı azaltmak için epinefrin gibi bir vazo-konstrüktif ajan (damarları büzen)ile birlikte büyük miktarda steril sıvı ile dokuyu şişirir. Eriyen yağ ve sıvı liposuction ile emilir. Ultrasonik liposuction yağları eritmek için ses dalgalarını kullanır. Dr. Gürcan Aslan Yağ emme yöntemi olarak ıslak yöntemi tercih etmektedir.

Benim büyük sarkık göğüslerim var. Yara izlerim çok olur mu?

Özellikle genç hastalarda cilt dokusunun gerginliği yeterli ise bu cildi çıkarmak gerekmeyebilir. Dolayısıyla cilt kesilip atılmayacağı ve bolluk kendi kendine toparlanacağı için yara izleri fazla olmaz.

Ameliyata hazırlık için ne yapmam gerekiyor?

Ameliyattan 10 gün önce başlamak kaydıyla, aspirin içeren ürünler almayın. Sarı kantaron, Ginkgo Biloba, balık yağı, keten tohumu yağı ve aşırı miktarda E vitamini gibi bitkisel ilaçlar, aşırı kanamaya neden olabilir. İşlemden sonra 2 hafta boyunca da bu gibi ilaçları / vitaminleri / takviyeleri bırakmak en iyisidir.

Jinekomasti ameliyatından sonra iyileşme süresi nedir?

İyileşme süresi 3 ila 7 gündür. Bazen diren kullanılabilir. Toplam iyileşme süresi hastadan hastaya değişebilir. Çoğu hastanın 3-6 ay içinde tamamen iyileşmiş ve son görüntülerinin ortaya çıkmış olduğunu farz edebiliriz. Ameliyattan sonraki ilk 2 ila 3 hafta için, özellikle tüm yorucu faaliyetleri, ağırlıklar veya spor salonunda yoğun bir egzersiz programı gibi üst beden içeren sporları kısıtlamak gereklidir. Bunun yanı sıra, hastaya ameliyat sonrası 4 hafta süreyle bir sıkıştırma giysisi giymesini tavsiye ederiz.

Ameliyat sonrası ne kadar süreyle ağrı olacak?

Hastalar ilk 24 saat süresinde orta derecede rahatsızlık yaşarlar. Bundan sonra, hastaların çoğu sadece asgari rahatsızlık yaşar. Genelde şiddetli ağrı görülmez. Ayrıca hastaya ameliyattan sonra ağrı düzeyi ne olursa olsun, ameliyat sırasında ve ameliyat bitiminden itibaren ağrı kesiciler verilir.

Diren kullanılması mutlaka gerekiyor mu?

Bazen küçük jinekomastilerde diren kullanmak gerekmez. Bazen ise diren kullanmak hastadaki komplikasyonları önler. Unutmayın, drenaj işlevi basittir. Bu yöntemle vücudun içinde toplanan ve şişlik oluşturan sıvılar rahatlıkla dışarı alınır. Uygulaması ağrılı değildir.

İşe ne zaman dönebilirim?

Genellikle hastaların ameliyattan sonra 3 ila 7 gün içinde yaptıkları işin türüne bağlı olarak işe başlamaları mümkündür. Fazla fiziksel aktivite gerektirmeyen bir ofis ortamında çalışıyorsanız işe erken dönebilirsiniz. Fiziksel aktivite yapmanız gereken işiniz varsa en az 10 ila 14 gün ya da kendinizi hazır hissedene kadar beklemeniz önerilir. Vücudunuzu dinleyin! Normal aktivitelerinize geri dönmek için ne zaman hazır olduğunu size o söyleyecektir.

Bilmem gereken herhangi bir post-operatif komplikasyon var mı?

Deri altında aşırı sıvı birikebilir. Ayrıca, 24-48 saat sonra ağrı kesiciler ile geçmeyen, aşırı bir ağrı varsa, bu bir soruna işaret ediyor olabilir. Bu muhtemel bir hematomdur. Hematom ameliyat edilen bölgede kan toplanmasıdır. Bu durumda doktorunuzla hemen irtibata geçmeniz gerekir.

Erkekte meme büyümesinin (jinekomasti) başlıca nedenleri nelerdir?

Aşırı alkol ve / veya bazı ilaçların kullanımı, uyuşturucu maddeler jinekomasti nedeni olabilir. Hormonsal değişiklikler ve kalıtım koşulları da erkekte meme büyümesi nedenidir.

Erkekte meme büyümesi ameliyatı ne kadar sürer?

Genellikle 1 saat civarında sürer.

Yan etkiler nelerdir?

Geçici uyuşma, ağrı ve yanma hissi, şişlik, morarma.

İşime ne zaman dönebilirim?

Ameliyat sonrası işe  3-7 gün içinde başlanabilir. Daha yorucu aktivite: 2 ila 3 hafta sonra yapılabilir. Şişme ve morarma: 1 ila 2 ay sürebilir.

Riskler nelerdir?

Enfeksiyon, sıvı birikimi, deri hasarı, asimetri, yara izi (yara izi genelde memenin kahverengi uç kısmı ile sınırlıdır)  Uygun hastalarda meme büyümesi yağ dokusu ağırlıklıysa yağ aldırma (liposuction) uygulanarak yara izi bırakmadan meme küçültülmesi mümkündür.

İdeal jinekomasti ameliyatı adayı mıyım?

Eğer büyük göğüsleri olan bir erkekseniz, memeleriniz bir kadının benzeri ise, ideal Jinekomasti ameliyatı adayı olarak kabul edilebilirsiniz. Genellikle, erkek meme küçültme ameliyatı için uygun hastalar şunlardır:

• Göğüslerinizin görünümü ve boyutundan memnun değilseniz ve bu size fiziksel rahatsızlık veriyorsa

• İyi bir cilt elastikiyetiniz varsa

• Diyet ve egzersiz ile göğüs büyüklüğünüzü azaltamıyorsanız

Ayrıca esrar, steroidler ve alkolün erkek meme büyüklüğünde (jinekomasti) etkili olduğunu unutmamak gerekir. Yukarıdaki kriterlere ek olarak, potansiyel bir erkek meme küçültme hastanın fiziksel ve psikolojik olarak sağlıklı, prosedür ile ilgili riskleri ve yan etkileri biliyor olması gerekir.