MEME KÜÇÜLTME AMELİYATI

Meme küçültme ameliyatı nedir?
Meme küçültme ameliyatı hastanın meme boyutunu azaltmak için uygulanan estetik cerrahi işlemidir. Bu işlem sonucunda meme ve yağ dokusu fazla olan deri bölgesi ile beraber çıkarılır. Meme ucu daha estetik bir görüntü oluşturmak üzere daha yukarı bir konuma taşınır. Böylelikle büyüklüğü nedeniyle sarkan meme küçültülür ve toparlanır. Meme küçültme ameliyatı basit bir işlem değildir, ama normalde nitelikli bir estetik plastik cerrah tarafından yapıldığında güvenlidir. Bununla birlikte, her cerrahi girişimde olduğu gibi, kanama, enfeksiyon ya da anestezi reaksiyonu gibi komplikasyonların olasılığı vardır. 

Meme küçültme ameliyatı için uygun bir aday mıyım?
İdeal meme küçültme ameliyatı adayları aşırı büyük ve ağır memeler nedeniyle hem fiziksel problemler hem de duygusal iniş çıkışlar yaşayan kişilerdir. Büyük memeler nedeniyle ortaya çıkabilecek problemler:
• Boyun, omuz ve / veya sırt, bel ağrısı
• Kronik baş ağrıları
• Bel ve boyun deformiteleri
• Omuzlarda sutyen askılarının kesmesine bağlı kalan izler
• Solunum problemleri
• Ciltte tahriş ve sık tekrarlayan yara ve enfeksiyonlar
Eğer yukarıda belirtilen nedenlerden dolayı rahatsız iseniz, ideal meme küçültme ameliyatı adayısınız demektir.

Meme küçültme ameliyatı süresi
Genellikle 2-4 saat arası süren estetik cerrahi ameliyatıdır.
Küçük bir tüp (dren) ilk birkaç gün kan ve sıvıları boşaltmak için her iki memeye yerleştirilebilir.

Meme küçültme ameliyatının yan etkileri nelerdir?
Olası yan etkiler kanama, asimetri,memede duyu kaybı,enfeksiyondur. Bazı hastalarda, meme küçültme ameliyatı sonrasında meme etrafında yapılan kesilerde küçük yaralar oluşabilir. Bunlar genellikle antibiyotikli kremler ile tedavi edilebilir.
Meme küçültme ameliyatından sonra memelerde yeni şeklin yerleşmesi 6 ay sürebilir ama şişme ve morarma ilk birkaç hafta içinde kaybolur.

Ne tür yara izleri (skar) beklemeliyim?
Meme küçültme ameliyatından sonra genelde ters T harfi şeklinde yara izi kalır. Bu yara izleri zamanla solar ve belirsiz hale gelebilir. Yara izinin genişliği ve belirgin kalması tamamen hastanın yara iyileşmesi ile ilgilidir. Sigara içenlerin yara iyileşmesinde gecikme olabilir.

Meme küçültme ameliyatının uzun dönem sonuçları nelerdir?
Meme küçültme ameliyatı sonuçları kalıcı olmakla birlikte, yerçekimi, gebelik ve kilo kaybı cerrahi sonucu olumsuz etkileyebilir.

Meme küçültme ameliyatı gebelik ya da emzirmeyi olumsuz etkiler mi?
Meme küçültme ameliyatı gebeliği etkilemez ama gebelik meme küçültme ameliyatı ile elde edilen sonuçları olumsuz etkileyebilir (Tekrar meme sarkması, büyüme vs.), Meme küçültme ameliyatı olan hastalar kullanılan tekniğe bağlı olarak emzirebilirler.