LIPOSUCTION (VAKUMLA YAĞ EMME)

Liposuction, dünyanın en popüler kozmetik cerrahi işlemi haline gelmiştir. Bu cerrahi teknik, deri ve kas arasında bulunan aşırı yağ birikimini gidererek vücut oranlarını düzenler. Liposuction, lipoliz, lipoplasty, yağ emme lipektomi olarak ta bilinir. Bunlar kanül adı verilen bir alet kullanılarak deri ve kas arasındaki yağ hücrelerini çıkarmak için kullanılan aynı cerrahi işlem için kullanılan tıbbi terimlerdir. Liposuction vücut hatlarını geliştirmek ve fiziksel görünümünü iyileştirmek için, milyonlarca insan tarafından tercih edilen estetik cerrahi işlemidir.Bu tedavi, inatçı yağlardan kurtulmak için etkili bir yoldur. Emilen yağ hücreleri kalıcı olarak vücuttan uzaklaştırılırlar. Ancak, hasta uygun bir diyet ve egzersiz ile kilosunu korumamakta ısrar eder ve aşırı kilolar alırsa geride kalan komşu yağ hücreleri yağ depolayarak düzensizliklere neden olabilirler.Karın germe ameliyatı (Abdominoplasty) nedir?
Karın germe, karın duvarı kaslarının sıkılaştırılması, fazla deri ve yağların alınarak karnı düzleştirmek için tasarlanmış bir cerrahi işlemdir. Bazen estetik karın germe ameliyatına liposuction da eklenebilir.

Liposuction Vakumla yağ emme ameliyatı ne kadar sürer?
Liposuction Vakumla yağ emme ameliyatı yapıldığı bölgeye bağlı olarak yaklaşık 1-2 saat veya daha fazla sürebilir.

Liposuction Vakumla yağ emme ameliyatı sonrasında ne gibi yan etkiler görülür?
Liposuction Vakumla yağ emme ameliyatı sonrasında geçici ağrı, şişlik ve morarma görülebilir. Liposuction yapılan bölgelerde asimetri, düzensizlik, renk değişiklikleri nadiren enfeksiyon görülebilir.

Liposuction Vakumla yağ emme ameliyatı sonrasında ne zaman işe başlayabilirim?
Liposuction Vakumla yağ emme ameliyatı sonrasında 1-2 hafta içinde kişiler işlerine geri dönebilirler. Daha yorucu aktivite için 2 ile 4 hafta geçmesi gerekir.

 

Liposuction Vakumla yağ emme ameliyatında ne yapılır?
Liposuction yapılacak bölge civarına yarım santimetreyi geçmeyen küçük kesiler yapılır. Bu kesilerden içi boş bir tüp yardımıyla girilerek bölgeye, içeriğinde çeşitli maddeler bulunan tuzlu su solüsyonları verilir. Daha sonra vakum yardımıyla verilen tuzlu su ve yağ hücreleri emilerek vücut dışına alınır.

Liposuction Vakumla yağ emme ameliyatı hangi bölgelere uygulanabilir?
• Yanaklar

• Çene

• Boyun

• Üst kol

• Göğüsler

• Karın

• Kalça

• Diz çevresi

• Bacak iç kısımları

Liposuction Vakumla yağ emme ameliyatı sonrasında tekrar kilo alır mıyım? 
Liposuction Vakumla yağ emme ameliyatı sonrasında kişiler liposuction yapılan yerlerden genelde kilo almazlar ama yağlar kilo aldığınızda diğer alanlarda birikebilir,  bu da orantısız bir vücut şekli yaratabilir. Dolayısıyla liposuction dan sonra diyet ve egzersize devam etmek gerekmektedir.

Liposuction Vakumla yağ emme ameliyatı sonrasında selülit kaybolur mu?
Selülit bir kişinin cilt altındaki bağ dokusunun cildi çekmesi, aradaki yağ topluluklarının da cildi germesi ile oluşan görünümdür. Genelde bayanlarda görülür.  Liposuction Vakumla yağ emme ameliyatı selülit görüntüsünü azaltsa da tamamen ortadan kaldırması pek de mümkün değildir.

Liposuction ile Tedavi Edilebilen Vücut Alanları
• Boyun ve çene altı

• Kollar

• Karın

• Kalça

• Baldır

• İç ve Dış Uyluk (binici pantolonu)

• Dizler

• Bacaklar

• Gövde yan tarafları

• Erkekte meme büyümesi (jinekomasti)

Liposuction ne bir kilo kaybı yöntemi ne de obezite için bir çare değildir. Hastalarda orantısız toplanan yağ bölgelerini düzeltmek için kullanılır

Liposuction Evrimi
Liposuction, son on yılda önemli ölçüde değişmiştir. Daha modern ve güvenli yöntemler sayesinde cerrahi sonuçlar daha yüz güldürücü olmuştur. Bugünün liposuction tekniklerinde sadece küçük bir kesiden girilir genelde dikiş atılmayabilir ve hemen hemen hiç iz kalmaz. Liposuction genellikle ayaktan ve lokal anestezi ile yapılan bir estetik cerrahidir ama bölge sayısı arttıkça genel anestezi de kullanılabilir.

Liposuction - Nasıl Çalışır?
Bu ameliyatın arkasındaki ana kavram çok basittir. Kabaca anlatırsak bir tüp (kanül) (çapı 3-5mm. arasında değişir) yardımıyla aşırı yağ emilerek çıkarılır. Cerrah “ıslak tekniği” kullanıyorsa, liposuction yapılacak bölgeye, kanamayı azaltmak ve yağların erimesini kolaylaştırmak özel bir serum enjekte edecektir. Liposuction ameliyatı sonrasında vücut yavaş yavaş sıvıları absorbe edecek ve ortadan kaldıracaktır. Dr. Gürcan Aslan da ıslak yağ emme yöntemini kullanmaktadır. Liposuction genel olarak, düşük riskli cerrahi olarak kabul edilir. Çıkarılan yağ miktarı arttıkça risk de artar. Genellikle, yağ birikintileri genetik olarak belirlenmiş ve diyet ya da egzersize yanıt vermeyecek şekilde kodlanmıştır. Bu işlem, onları ortadan kaldırmak için tek yol olabilir. Liposuction işlemi sonrasında orta veya hafif ağrı, şişlik, morarma ve kan kaybı yaşayabilirsiniz, ama sonrası liposuction yan etkileri minimaldir. Ameliyattan sonra birkaç hafta, boyunca hastanın korse kullanması gerkir. Hastaların da liposuction sonuçları hakkında gerçekçi beklentilere sahip olması önemlidir.

Liposuction ile ilgili bilinenler, bilinmeyenler
Liposuction sonrasında tedavi edilen alanların sayısına bağlı olarak, normal aktiviteye geçme birkaç günden birkaç haftaya kadar zaman alabilir. Hastanın vücut ölçülerinde ameliyat olduğu gün veya hafta içinde gözle görülür bir fark gözlenir. Son şekli görebilmek için 1-6 ay beklemek gerekmektedir.

Liposuction, obezite veya liposuctionı sadece kilo vermek için bir araç olarak kullanmak isteyen insanlar için bir tedavi değildir.

Aşağıdaki durumlardan herhangi biri ya da kombinasyonu bu ameliyat için iyi bir aday olduğunuzu gösterebilir:

• vücudunuzun geri kalanı ile orantısız, diyet ve egzersiz gibi diğer yöntemlerle verilemeyen yağ toplanma alanları

• Bu alanlarda lokalize yağ ile iyi ve sarkmamış cilt mevcudiyeti. Aşırı gevşek ciltlerde ek işlemler gerekebilir.

Bu ameliyat hem kadınlarda hem de erkeklerde eşit derecede etkilidir. Bu ameliyatın sonuçları genellikle uzun sürer, ancak kilo artışı, yaşlanma, gebelik ve yaşam tarzı faktörlerinden etkilenebilir.