KEPÇE KULAK ESTETİĞİ / KULAK ESTETİĞİ AMELİYATI (OTOPLASTİ)

Yetişkinlerin en az % 20’sinin kulak şekilleri dolayısıyla mutsuz olduğu tahmin edilmektedir. Hemen hemen bütün garip şekilli kulaklar (Stahl ear, lop ear (sarkık kulaklar), cryptotia, cup ear  (fincan kulak)  doğum sonrasında, net olarak belirgindir. Prominent ear (kepçe kulak) deformitesinin belirginleşmesi ise doğumdan sonraki ilk 3 ay içinde olur. Estetik kulak cerrahisi için çocuklarda kulak büyümesi ve kıkırdakların dikiş tutacak kalınlığa erişmesi için 5 yaşına kadar beklemek gerekir. Doç Dr. Gürcan Aslan çocukluk yaşındaki kepçe kulak deformitelerinin okul çağından önce yapılmasını tavsiye etmektedir. Çocuklar doğaları gereği farklı olan şeylere karşı çekingen bazen de acımasız olabilmektedirler. Kepçe kulağı olan çocukların alay konusu olamaması için okula başlamadan önce estetik kulak ameliyatı geçirmesi uygundur.Normal kulak nasıl olmalıdır?
Ortalama yetişkin kadın kulağı 59mm yüksekliğinde ve ortalama erkek kulağı 63mm yüksekliğindedir. Erkek çocuklarda kulak uzunluğu 6. ayda 48mm. 5. yılda 55mm. ve l0yaşında 59mm.dir. Değerler kızlar için de benzer bir şekilde artar. Böylece kulak neredeyse 10. yaşta erişkin büyüklüğe ulaşır. 60 yaşından sonra ise yavaş yavaş, özellikle kulak memesi boyu büyür.

Ortalama yetişkin kulağının arka yüzeyi ve kafa arasındaki açıklık yaklaşık 17mm. dir. Yukardan bakıldığında kulak ile kafa arasındaki açı 40 dereceyi geçiyorsa bu kulak klinik olarak prominent (kepçe kulak) olarak kabul edilir.

Kepçe kulak
Kepçe kulak genellikle “yarasa”, “yelken” veya “kelebek”  kulak olarak bilinir. İnsanların yaklaşık %5 inde kepçe kulak mevcuttur. Kepçe kulak deformitesiyle doğan bebeklerin kendi kendine düzelme şansı pek yoktur aksine bu deformite normal kulak görünümüne sahip bebeklerde 3. aya kadar ortaya çıkabilir. Kepçe kulak deformitelerinin de farklılıkları vardır bazılarına sadece medyada adlandırıldığı gibi iple kulak estetiği yapılabileceği gibi bazılarına da daha ayrıntılı estetik ameliyat yapmak gerekir.

Hayatın ilk yıllarında kepçe kulaklar splintleme ile bir dereceye kadar düzelir. Düzelmeyen kulaklara okul öncesi çağda ameliyat önerilir. Birçok ameliyat yöntemi vardır özellikle yetişkin olan hastalar lokal anestezi ile ameliyat edilebilir. Dr. Gürcan Aslan da yetişkin kepçe kulak hastalarında lokal anesteziyi tercih etmektedir.

Stahl's Ear
Bu doğumsal kulak deformitesinde kulak uçları sivridir. Eski uzay yolu dizisindeki Mr. Spock’a atfen Spock kulak da denir. Lokal anestezi ile düzeltilmesi mümkündür.

Sarkık Kulak (Lop Ear)
Az sayıda görülür. Kulak üst tarafının kendi üstüne katlanmasıyla oluşur. Ameliyat ile düzeltilmesi mümkündür.

 

Fincan Kulak (Cup Ear)
Bu kulak deformitesinde kulak alt ve üst tarafları birbirine yaklaşmış ve fincana benzer görüntü almıştır. Ameliyat ile düzeltilmesi mümkündür.

Cryptotia (“gizli kulak”)
Bazen kulağın sadece alt üçte ikisi görülebilir ve üst kulak kafa derisi içine gömülmüş olarak görünür. Kulak hafifçe çekildiğinde, üst kutup kıkırdak (saçlı deri altına gizlenmiş olan), ortaya çıkmaktadır. Cerrahi olmayan düzeltme için, üst oluk veya sulcus oluşturmak üzere doğumdan sonra en kısa sürede splint uygulanmalıdır. Daha sonra cerrahi tedavi gerekir.