MEME DİKLEŞTİRME (MASTOPEKSİ)

Meme dikleştirme ameliyatı nedir?
Meme dikleştirme ameliyatı temelde meme boyutunu sabit tutarak sarkan, şekli bozulan memeleri eski formuna getirmek için kullanılan estetik cerrahi yöntemidir. Meme dikleştirme ameliyatında asıl amaç sarkan deriyi toparlamaktır. Meme dikleştirme ameliyatı ile birlikte memeye silikon protezde konularak memeler daha büyük hale getirilebilir.

Meme dikleştirme ameliyatı ne kadar sürer?
Meme dikleştirme ameliyatı 1-3 saat arası sürer.

Ne gibi bir sonuç bekleyebilirim? 
Meme dikleştirme ameliyatı ile meme ve meme ucu konumunu yükseltilir. Bu ameliyat sonrasında daha genç görünen, estetik konuma sahip göğüsler elde etmek mümkündür.

Meme dikleştirme ameliyatı için iyi bir aday mıyım?
İdeal meme dikleştirme ameliyatı adayları bedenen ve ruhen sağlıklı sarkık göğüslere sahip kimselerdir. Meme sarkmasının nedenleri şunlardır:

• Gebelik / emzirme

• Kilo kaybı

• Yaşlanma

Meme hacmi azalması ve sarkma, cildin elastikiyetinin kaybı gibi birçok faktör meme formunu bozar. Meme dikleştirme ameliyatı ile bu olumsuz faktörler nedeniyle oluşan şekil bozukluğu giderilebilir.

 

Meme dikleştirme ameliyatının riskleri ve yan etkileri nelerdir?
Meme dikleştirme ameliyatı  sonrasında her cerrahi operasyon sonrasında olabilecek enfeksiyon, belirgin yara izi, düzensiz meme ve meme asimetrisi olabilir. Meme dikleştirme ameliyatı nedeniyle meydana gelebilecek riskler ve yan etkileri şunlardır:

• Enfeksiyon

• Kanama

• Kalıcı ve belirgin olan yara izleri

• Meme asimetrisi

• Geçici veya kalıcı meme duyu kaybı.


Yara izleri kişiden kişiye değişmekle beraber zamanla silikleşebilir. Meme dikleştirme ameliyatında memenin büyüklüğüne bağlı olarak sadece meme başı çevresinde veya J harfi şeklinde yada ters T harfi şeklinde yara izleri kalabilir. Bu izler hiçbir zaman dekolte bölgesinde değil memenin alt tarafındadır. Herhangi bir olumsuz reaksiyon şansınızı en aza indirmek için meme dikleştirme ameliyatını uzmanlaşmış bir estetik plastik cerraha yaptırmanız yerinde olur.

İyileşme süresi nedir? İşe ne zaman ve yorucu aktivitelere nezaman dönebilirim?
İlk birkaç gün hastanın ağrıları olabilir ama bu ağrılar kolaylıkla basit ağrı kesiciler ile kontrol altına alınır. İlk haftanın sonunda kişi işine dönebilir. Yaklaşık iki hafta sonra hasta (ağır kaldırma ilgili ise) işine dönebilir. Uyuşma ve morarma birkaç hafta sürebilir.

Uzun vadeli sonuç nedir? Sonuç ne kadar sürer?
Meme dikleştirme ameliyatı sonuçları kalıcıdır ancak doğal yaşlanma süreci, gebelik / emzirme ve kilo kaybı göğüslerin bir kez daha sarkmasına neden olabilir.