KARIN GERME (ABDOMINOPLASTY)


Karın germe ameliyatı (Abdominoplasty) nedir?
Karın germe, karın duvarı kaslarının sıkılaştırılması, fazla deri ve yağların alınarak karnı düzleştirmek için tasarlanmış bir cerrahi işlemdir. Bazen estetik karın germe ameliyatına liposuction da eklenebilir.

Estetik karın ameliyatı (Abdominoplasty) ne kadar sürer?
Estetik karın ameliyatı 2-5 saat sürer. Eğer mini karın germe ameliyatı (miniabdominoplasty) kısmi karın germe yapılıyorsa ( bu ameliyatta karın derisi ve yağlarının daha küçük bir bölümü ameliyatla alınır)  1 ila 2 saat sürebilir.

Estetik karın ameliyatı (Abdominoplasty) ameliyatında neler yapılır?
Karın germe Estetik karın ameliyatı Abdominoplasty ameliyatında, kasık bölgesinin hemen üstünde kalça kemikleri arasında kilot çizgisi içinde kalan uzun bir kesi yapılır. Bu kesiden girilerek karın derisi ve yağ dokusu kasların üzerinden kaldırılır. Göbek olduğu yerde bırakılarak karın derisi gerilir. Bu sayede genelde göbek ve kasıklar arasında kalan çatlak, sarkık ve yağlı karın bölgesi tamamen çıkarılır. Aynı zamanda sarkan ve fıtıklaşan karın kasları toparlanır. Karın derisi altında toparlanan ve sıkılaştırılan karın kasları ve faysa yapılarıyla beraber adeta belinizi ve karnınızı saran deri altında korse benzeri bir yapı oluşturulur.

Karın germe Estetik karın ameliyatı (Abdominoplasty) yan etkileri nelerdir?
Hastalarda birkaç hafta veya birkaç ay için, ağrı, uyuşma ya da karın derisinde şişme, morarma, görülebilir. Göze çarpan kesi izi ve enfeksiyon görülebilir.

 

Estetik karın ameliyatı (Abdominoplasty) sonrasında ne zaman işe dönebilirim?
Karın germe Estetik karın ameliyatı Abdominoplasty sonrasında 2 ile 4 hafta içinde çalışmaya başlanabilir. Daha ağır aktivite için ise 4 ila 6 hafta veya daha fazla geçmesi gerekebilir.

İdeal karın germe (Estetik karın ameliyatı) adayı mıyım?
İdeal karın germe adayı deri fazlalığı, karın bölgesinde sarkma, mide bölgesi çevresinde yağ birikimi olan birisi olarak kabul edilebilir.

• Gebelik / doğum

• Kilo kaybı veya kilo alma

• Yaşlanma

Sonucunda karın bölgesinde deformasyonlar olabilir. Egzersiz ve diyet sonuç vermiyorsa siz karın germe Estetik karın ameliyatı Abdominoplasty için ideal adaysınız demektir.

Karın germe (Estetik karın ameliyatı) sonrası gebelik güvenli midir? 
Karın germe ameliyatı sonrasında gebelik tehlikeli değildir, ama abdominoplasti sonrasında yapılan kas tamirlerinin ve sıkılaştırmalarının eski durumlarına dönmesi muhtemeldir.