PRP (KENDİ KANIYLA GENÇLEŞME)

PRP yi anlamak için vücudunuzun doğal büyüme faktörlerinin, deri kalitesini nasıl arttırabileceğini, iyileşme sürecini hızlandırmakta nasıl yardımcı olabileceğini anlamak gerekir.Plateletten zengin plazma (PRP) nedir?
Plateletten zengin plazma (PRP), trombosit ve plazmadan oluşur. Trombositler kanın pıhtılaşmasından sorumlu olan küçük hücrelerdir. Trombositler aynı zamanda doğal büyüme faktörlerinin büyük rezervlerine sahiptir. Kanda trombosit yoğunluğu mikro litre başına 200.000 iken, PRP de trombosit sayısı, mikro litre başına 2 milyonu aşabilir. Dolayısıyla büyük miktarlarda büyüme faktörü içerir.

PRP ne süredir kullanılmaktadır?
PRP son on yıl içinde klinik olarak kullanılır olmuştur. Estetik Plastik Cerrahiye girişi son yıllarda alınan olumlu estetik sonuçların eseridir. Vücudumuzda bulunan büyüme faktörleri diye adlandırılan yapılar tüm vücut dokularına etki ederek bu dokuların iyileşmesi, sağ kalımı ve gençleşmesi üzerinde rol oynarlar. PRP tüm bu doğal büyüme faktörlerini içerir çünkü kandaki trombosit dediğimiz hücrelerin içindeki içeriğin yoğunlaştırılmış halidir. Yani kendi gençleşmemizi yine kendi orijinal büyüme faktörlerimiz sağlar.

PRP nasıl hazırlanır?
Hastadan elde edilmek istenen veya kullanılması planlanan miktarda PRP elde etmek için koldan kan alınır. Bu kan santrifüj edilerek plazma ve kırmızı kan hücreleri ayrılır. Bu plazma içinde doğal büyüme faktörleri içeren trombosit hücreleri vardır. Bunlarda tekrar santrifüj edilerek daha yoğun hale getirilir.  Bu yoğunlaştırılmış trombositler büyüme ve yara iyileştirici faktörlerin büyük rezervlerine sahiptir. Büyüme ve yara iyileştirici faktörler, vücudunuzun doğal bileşenleridir. Yaşlanma sürecinin yol açtığı hasarı onarmak için veya kişisel görünümünü iyileştirmek için kullanılabilirler.

PRP yüze uygulandığında dışardan sürülebileceği gibi küçük enjeksiyonlar halinde de uygulanabilir. Dışardan sürüldüğünde cilt tarafından emilmesini kolaylaştırmak için cilde mikro delikler açan cihazlar kullanılabilir.

Plateletten zengin plazma (PRP) sayesinde yağ dolgusunun tutma şansı arttırılabilir. Yağ transferi ya da yağ enjeksiyonu olarak bilinen, aşılama, kozmetik ve estetik cerrahide çok uzun yıllardır kullanılmaktadır. Yağ dokusunun özellikle yüzde dolgu maddesi olarak kullanımının çok etkili olduğu kanıtlanmıştır. Yağ pek çok avantaj sunan, esnek, hazır, bol ve minimum risk ile hasat edilebilecek bir dokudur. Ancak bu faydalarına rağmen, her zaman önemli bir dezavantajı, sağı solu belli olmayan ve zaman zaman tutarsız, konulan yağ hücresi sağkalım oranıdır. İstenilen hacim ve simetri elde etmek için, genellikle yumuşak doku hacmi kusurları birden fazla yağ aşılamasıyla halledilir. İşte tamda burada PRP devreye girerek yağ aşılamasıyla beraber kullanıldığında yağ hücresi sağkalım oranını arttırır.

PRP için iyi bir aday mıyım?


Aşağıdakilerden herhangi birinden memnun değilseniz cilt gençleştirme için iyi bir adaysınız demektir.

• Göz çevresindeki ince kırışıklıklar

• Nazolabial oluklar (Burun kenarında dudak köşelerine inen çöküntü)

• Dudaklar üzerinde kırışıklıklar

• Sivilce izleri

• Alındaki kırışıklıklar

• Boyun üzerindeki kırışıklıklar

• Göz altlarındaki torbalanma ve koyu lekeler.

• Gevşek, sarkık bir cilt

• Yıpranmış cilt

Plateletten zengin plazma (PRP) cilt gençleştirme için nasıl bir işlem yapılır?
Trombosit zengin plazma cilt gençleştirme tekniği, hastanın kendi kanı ile başlar. Yukarda anlatılan yöntemlerle büyüme faktörlerinden zengin serum elde edilir. Daha sonra mikro iğneler yardımıyla bu serum cilde uygulanır. Cilt uyuşturucu kremlerle uyuşturulduğundan ağrı olmaz. Ayrıca, göz çevresindeki ince kırışıklıklar, burun, ağız, dudak, boyun ve benzere yerleri tedavi etmek için bir dolgu maddesi olarak, PRP (trombosit zengin plazma) cilt altına enjekte edilir.